Droga artystyczna Michała Wiśniewskiego
Michał Wiśniewski to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych postaci polskiej sceny muzycznej. Jego kariera rozpoczęła się w 1994 roku, kiedy wraz z Jackiem Łągwą założył zespół Ich Troje. Grupa szybko zyskała ogromną popularność dzięki przebojom takim jak „A wszystko to… (bo ciebie kocham)!” czy „Keine Grenzen – Żadnych granic”. Wiśniewski jako lider i wokalista zespołu stał się symbolem polskiego popu, a Ich Troje dwukrotnie reprezentowało Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Oprócz działalności w zespole, artysta realizował również projekty solowe. W 2012 roku wydał debiutancki album „Sweterek część 1, czyli 13 postulatów w sprawie rzeczywistości”, współtworzony z poetą Andrzejem Wawrzyniakiem. Jego twórczość solowa często odbiegała od mainstreamowego popu, sięgając po poezję śpiewaną i eksperymentalne brzmienia.
Życie prywatne i skandale
Życie prywatne Michała Wiśniewskiego od lat wzbudza emocje. Artysta był czterokrotnie żonaty – z Magdą Femme, Martą Mandaryną Mandrykiewicz, Anną Świątczak i Dominiką Tajner. Obecnie jest związany z Polą, z którą ma dwóch synów. Jego relacje z byłymi partnerkami często trafiały na pierwsze strony gazet, a rozwody stawały się tematem publicznych dyskusji.
Wiśniewski nie stronił od kontrowersji również poza muzyką. Bywał oskarżany o prowokacyjne zachowania, a jego ekstrawagancki styl bycia – włącznie z charakterystycznymi czerwonymi włosami i licznymi tatuażami – budził skrajne reakcje. W 2023 roku został skazany za oszustwa finansowe związane z działalnością SKOK Wołomin, co znów postawiło go w centrum medialnej burzy.
Działalność charytatywna i biznesowe przedsięwzięcia
Mimo skandali, Michał Wiśniewski angażował się również w działalność dobroczynną. Regularnie wspierał domy dziecka i organizował akcje charytatywne, takie jak „Wiśnia dzieciom”. Pomagał także Violetcie Villas, gdy ta borykała się z problemami finansowymi.
Artysta próbował sił również w biznesie. Był współwłaścicielem klubu karaoke w Łodzi, tworzył własne kolekcje ubrań, a nawet otworzył butik. Zajmował się także pokerem – jest założycielem Polskiego Związku Pokera i prowadził internetowe kasyno. Niestety, część jego przedsięwzięć kończyła się problemami finansowymi, a w 2018 roku ogłosił upadłość konsumencką.
Eurowizja i największe muzyczne sukcesy
Dwa najważniejsze występy Wiśniewskiego na arenie międzynarodowej to reprezentowanie Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. W 2003 roku z utworem „Keine Grenzen – Żadnych granic” zajął 7. miejsce – jeden z najlepszych wyników naszego kraju w historii konkursu. Trzy lata później, z piosenką „Follow My Heart”, zespół nie zakwalifikował się do finału.
Ich Troje odniosło ogromny sukces komercyjny, sprzedając setki tysięcy płyt. Albumy „Ad. 4” i „Po piąte… a niech gadają” uzyskały status diamentowych płyt. Zespół regularnie koncertuje do dziś, choć w ostatnich latach zmieniał się jego skład – w 2023 roku na miejsce Anny Świątczak weszła Martyna Majchrzak.
Wiśniewski w mediach i popkulturze
Postać Michała Wiśniewskiego na stałe zapisała się w polskiej popkulturze. Był bohaterem reality show „Jestem jaki jestem”, emitowanego przez TVN, a jego ekscentryczny styl inspirował parodie w programach rozrywkowych. Wcielali się w niego m.in. Szymon Majewski i Marek Kaliszuk.
Czerwony wokalista często udzielał wywiadów, w których otwarcie mówił o swoim trudnym dzieciństwie, uzależnieniach i życiowych wyborach. Mimo że bywał krytykowany, pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce.
Najnowsze wieści o Michale Wiśniewskim
W ostatnich latach Wiśniewski kontynuuje działalność artystyczną. Zespół Ich Troje planuje nowy album „Wybiła 11”, a w 2023 roku zdobył Złotego Bączka, dzięki czemu wystąpi na festiwalu Pol’and’Rock. Artysta zapowiedział także wspólny koncert z Zenkiem Kupatasą.
Choć jego życie pełne jest wzlotów i upadków, Michał Wiśniewski pozostaje ikoną polskiej muzyki rozrywkowej. Jego historia to opowieść o sławie, skandalach, ale także determinacji i nieustannej walce o miejsce w show-biznesie.
